KEMET CDR03BP681BJUS
Part No.:
CDR03BP681BJUS
Manufacturer:
KEMET
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Description:
CAP CER 680PF 100V BP 1808
Shipping
CDR03BP681BJUS Information
Manufacturer:
KEMET
Series:
Military, MIL-PRF-55681, CDR03
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
680 pF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
100V
Temperature Coefficient:
BP
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
Applications:
High Reliability
Failure Rate:
S (0.001%)
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Package / Case:
1808 (4520 Metric)
Size / Dimension:
0.180" L x 0.080" W (4.57mm x 2.03mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.080" (2.03mm)