KEMET CDR01BX122BKUS7185
Part No.:
CDR01BX122BKUS7185
Manufacturer:
KEMET
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Description:
CAP CER 1200PF 100V BX 0805
Shipping
CDR01BX122BKUS7185 Information
Manufacturer:
KEMET
Series:
Military, MIL-PRF-55681, CDR01
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
1200 pF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
100V
Temperature Coefficient:
BX
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
Applications:
High Reliability
Failure Rate:
S (0.001%)
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Package / Case:
0805 (2012 Metric)
Size / Dimension:
0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.055" (1.40mm)