Sumida America Components Inc. CDPQ2417NP-100MB
Part No.:
CDPQ2417NP-100MB
Manufacturer:
Sumida America Components Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Description:
INDUCTOR
Shipping
CDPQ2417NP-100MB Information
Manufacturer:
Sumida America Components Inc.
Series:
CDPQ2417
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Type:
Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
10 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
30 A
Current - Saturation (Isat):
23A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
2.05mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
1.083" L x 1.043" W (27.50mm x 26.50mm)
Height - Seated (Max):
0.709" (18.00mm)