Microchip Technology CDLL5250/TR
Part No.:
CDLL5250/TR
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Single Zener Diodes
Package:
DO-213AB, MELF
Description:
DIODE ZENER 20V DO-213AB
Shipping
CDLL5250/TR Information
Manufacturer:
Microchip Technology
Series:
Package/Case:
DO-213AB, MELF
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
20 V
Tolerance:
±20%
Power - Max:
Impedance (Max) (Zzt):
25 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 nA @ 15 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.1 V @ 200 mA
Operating Temperature:
-65°C ~ 175°C