Bourns Inc. CD1005-Z5V1
Part No.:
CD1005-Z5V1
Description:
DIODE ZENER 5.1V 200MW 1005
Shipping
CD1005-Z5V1 Information
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
5.1 V
Tolerance:
±5%
Power - Max:
200 mW
Impedance (Max) (Zzt):
60 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 nA @ 800 mV
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C