Bourns Inc. CD1005-Z2V7
Part No.:
CD1005-Z2V7
Description:
DIODE ZENER 2.7V 200MW 1005
Shipping
CD1005-Z2V7 Information
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
2.7 V
Tolerance:
±5%
Power - Max:
200 mW
Impedance (Max) (Zzt):
83 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
75 µA @ 1 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C