Bourns Inc. CD0603-Z6V2
Part No.:
CD0603-Z6V2
Description:
DIODE ZENER 6.2V 150MW 603
Shipping
CD0603-Z6V2 Information
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
6.2 V
Tolerance:
±5%
Power - Max:
150 mW
Impedance (Max) (Zzt):
10 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 nA @ 2 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C