Bourns Inc. CD0603-Z5V6
Part No.:
CD0603-Z5V6
Description:
DIODE ZENER 5.6V 150MW 603
Shipping
CD0603-Z5V6 Information
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
5.6 V
Tolerance:
±5%
Power - Max:
150 mW
Impedance (Max) (Zzt):
40 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 nA @ 1 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C