Bourns Inc. CD0603-Z4V7
Part No.:
CD0603-Z4V7
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Single Zener Diodes
Package:
0603 (1608 Metric)
Description:
DIODE ZENER 4.7V 150MW 603
Shipping
CD0603-Z4V7 Information
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
Package/Case:
0603 (1608 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
4.7 V
Tolerance:
±5%
Power - Max:
150 mW
Impedance (Max) (Zzt):
78 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
5 µA @ 2 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C