Bourns Inc. CD0603-Z10
Part No.:
CD0603-Z10
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Single Zener Diodes
Package:
0603 (1608 Metric)
Description:
DIODE ZENER 10V 150MW 603
Shipping
CD0603-Z10 Information
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
Package/Case:
0603 (1608 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
10 V
Tolerance:
±5%
Power - Max:
150 mW
Impedance (Max) (Zzt):
15 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 nA @ 7.5 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C