Crystek Corporation CCSO-014-1090.000
Part No.:
CCSO-014-1090.000
Manufacturer:
Crystek Corporation
Category:
Oscillators
Package:
14-DIP, 4 Leads (Full Size, Metal Can)
Description:
XTAL OSC SO 1.0900GHZ SNWV TH
Shipping
CCSO-014-1090.000 Information
Manufacturer:
Crystek Corporation
Series:
CCSO
Package/Case:
Packaging:
Strip
Product Status:
Obsolete
Base Resonator:
Crystal
Type:
SO (SAW)
Frequency:
1.09 GHz
Function:
Output:
Sine Wave
Voltage - Supply:
12V
Frequency Stability:
±250ppm
Absolute Pull Range (APR):
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Spread Spectrum Bandwidth:
Current - Supply (Max):
40mA
Ratings:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
14-DIP
Size / Dimension:
0.820" L x 0.520" W (20.83mm x 13.21mm)
Height - Seated (Max):
0.200" (5.08mm)