KEMET CCR05CG101JP
Part No.:
CCR05CG101JP
Manufacturer:
KEMET
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Description:
CAP CER 100PF 200V 5% RADIAL
Shipping
CCR05CG101JP Information
Manufacturer:
KEMET
Series:
Military, MIL-PRF-20, CCR05
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
100 pF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
200V
Temperature Coefficient:
C0G, NP0
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
Applications:
High Reliability
Failure Rate:
P (0.1%)
Mounting Type:
Through Hole
Package / Case:
Radial
Size / Dimension:
0.190" L x 0.090" W (4.83mm x 2.29mm)
Height - Seated (Max):
0.200" (5.08mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.200" (5.08mm)