Bourns Inc. CC453232-1R8KL
Part No.:
CC453232-1R8KL
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
1812 (4532 Metric)
Description:
FIXED IND 1.8UH 900MA 160MOHM SM
Shipping
CC453232-1R8KL Information
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
CC453232
Package/Case:
1812 (4532 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
1.8 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
900 mA
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
160mOhm Max
Q @ Freq:
10 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant:
100MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
7.96 MHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
1812
Size / Dimension:
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max):
0.134" (3.40mm)