YAGEO CC1206KFX5R7BB106
Part No.:
CC1206KFX5R7BB106
Manufacturer:
YAGEO
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Description:
CAP CER 10UF 16V X5R 1206
Shipping
CC1206KFX5R7BB106 Information
Manufacturer:
YAGEO
Series:
CC
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
10 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
16V
Temperature Coefficient:
X5R
Operating Temperature:
-55°C ~ 85°C
Features:
Ratings:
Applications:
General Purpose
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Package / Case:
1206 (3216 Metric)
Size / Dimension:
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.071" (1.80mm)