YAGEO CC1206JKNPOCBN102
Part No.:
CC1206JKNPOCBN102
Manufacturer:
YAGEO
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Description:
CAP CER 1000PF 1KV C0G/NPO 1206
Shipping
CC1206JKNPOCBN102 Information
Manufacturer:
YAGEO
Series:
CC
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
1000 pF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
1000V (1kV)
Temperature Coefficient:
C0G, NP0
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
High Voltage
Ratings:
Applications:
General Purpose
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Package / Case:
1206 (3216 Metric)
Size / Dimension:
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.057" (1.45mm)