Gowanda Electronics CC0603-180GS
Part No.:
CC0603-180GS
Manufacturer:
Gowanda Electronics
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Description:
CERAMIC SMT CHIP INDUCTOR
Shipping
CC0603-180GS Information
Manufacturer:
Gowanda Electronics
Series:
CC0603
Package/Case:
Nonstandard
Active
Type:
Material - Core:
Ceramic
Inductance:
180 nH
Tolerance:
±2%
Current Rating (Amps):
235 mA
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
1.28Ohm Max
Q @ Freq:
25 @ 150MHz
Frequency - Self Resonant:
990MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.071" L x 0.044" W (1.80mm x 1.12mm)
Height - Seated (Max):
0.040" (1.02mm)