Gowanda Electronics CC0603-100GS
Part No.:
CC0603-100GS
Manufacturer:
Gowanda Electronics
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Description:
CERAMIC SMT CHIP INDUCTOR
Shipping
CC0603-100GS Information
Manufacturer:
Gowanda Electronics
Series:
CC0603
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Material - Core:
Ceramic
Inductance:
100 nH
Tolerance:
±2%
Current Rating (Amps):
308 mA
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
747mOhm Max
Q @ Freq:
34 @ 150MHz
Frequency - Self Resonant:
1.4GHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.071" L x 0.044" W (1.80mm x 1.12mm)
Height - Seated (Max):
0.040" (1.02mm)