Gowanda Electronics CC0402-019JS
Part No.:
CC0402-019JS
Manufacturer:
Gowanda Electronics
Category:
Fixed Inductors
Description:
CERAMIC SMT CHIP INDUCTOR
Shipping
CC0402-019JS Information
Manufacturer:
Gowanda Electronics
Series:
CC0402
Active
Type:
Wirewound
Material - Core:
Ceramic
Inductance:
19 nH
Tolerance:
±5%
Current Rating (Amps):
360 mA
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
240mOhm
Q @ Freq:
24 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant:
3.04GHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
250 MHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
0402
Size / Dimension:
0.047" L x 0.026" W (1.19mm x 0.66mm)
Height - Seated (Max):
0.028" (0.70mm)