KEMET CAS26C101JAGFC
Part No.:
CAS26C101JAGFC
Manufacturer:
KEMET
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Description:
SFTY 2211 100PF X1 250 / Y2 250
Shipping
CAS26C101JAGFC Information
Manufacturer:
KEMET
Series:
CAS SMD SFTY 250
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
100 pF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
250VAC
Temperature Coefficient:
C0G, NP0
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
X1, Y2
Applications:
Safety
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Package / Case:
2211 (5728 Metric)
Size / Dimension:
0.224" L x 0.110" W (5.70mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.087" (2.20mm)