KEMET CAS18C392JARGC
Part No.:
CAS18C392JARGC
Manufacturer:
KEMET
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Description:
SFTY 1812 3.9NF X2 250 X7R 5%
Shipping
CAS18C392JARGC Information
Manufacturer:
KEMET
Series:
CAS SMD SFTY 250
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
3900 pF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
250VAC
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
X2
Applications:
Safety
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Package / Case:
1812 (4532 Metric)
Size / Dimension:
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.110" (2.80mm)