KEMET CAS18C161GAGFC
Part No.:
CAS18C161GAGFC
Description:
SFTY 1812 160PF X1 250 / Y2 250
Shipping
CAS18C161GAGFC Information
Capacitance:
160 pF
Tolerance:
±2%
Voltage - Rated:
250VAC
Temperature Coefficient:
C0G, NP0
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
X1, Y2
Size / Dimension:
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.053" (1.35mm)