KEMET CAS18C102JARFC
Part No.:
CAS18C102JARFC
Description:
SFTY 1812 1NF X1 250 / Y2 250 X7
Shipping
CAS18C102JARFC Information
Capacitance:
1000 pF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
250VAC
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
X1, Y2
Size / Dimension:
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.110" (2.80mm)