KEMET CAS17C161GAGFC
Part No.:
CAS17C161GAGFC
Description:
SFTY 1808 160PF X1 250 / Y2 250
Shipping
CAS17C161GAGFC Information
Capacitance:
160 pF
Tolerance:
±2%
Voltage - Rated:
250VAC
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
X1, Y2
Size / Dimension:
0.177" L x 0.080" W (4.50mm x 2.03mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.087" (2.20mm)