KEMET CAS17C100FAGGC
Part No.:
CAS17C100FAGGC
Manufacturer:
KEMET
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Description:
SFTY 1808 10PF X2 250 C0G 1%
Shipping
CAS17C100FAGGC Information
Manufacturer:
KEMET
Series:
CAS SMD SFTY 250
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
10 pF
Tolerance:
±1%
Voltage - Rated:
250VAC
Temperature Coefficient:
C0G, NP0
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
X2
Applications:
Safety
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Package / Case:
1808 (4520 Metric)
Size / Dimension:
0.177" L x 0.080" W (4.50mm x 2.03mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.061" (1.55mm)