CAR1C40DC24-S.pdf
Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | CAR1C40DC24-S |
| Manufacturer | Hasco Relays |
| Series | CAR40 |
| Packaging | Tube |
| Product Status | Active |
| Coil Type | Non Latching |
| Coil Current | 75 mA |
| Coil Voltage | 24VDC |
| Contact Form | SPDT (1 Form C) |
| Contact Rating (Current) | 40 A |
| Switching Voltage | 14VDC - Max |
| Must Operate Voltage | 16.8 VDC |
| Must Release Voltage | 2.4 VDC |
| Operate Time | 10 ms |
| Release Time | 10 ms |
| Features | - |
| Mounting Type | Socketable |
| Termination Style | Plug In, Quick Connect - 0.250" (6.3mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
The following parts include "CAR1C40DC24-S" in Silicon Labs CAR1C40DC24-S.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.