Hartland Controls/Littelfuse CAP-35/440R
Part No.:
CAP-35/440R
Description:
CAP ALUM 35UF 3% 440V QC CHAS MT
Shipping
CAP-35/440R Information
Capacitance:
35 µF
Tolerance:
±3%
Voltage - Rated:
440 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
60000 Hrs @ 70°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 70°C
Size / Dimension:
4.410" L x 2.070" W (112.01mm x 52.58mm)
Height - Seated (Max):
2.070" (52.58mm)