Hartland Controls/Littelfuse CAP-35/440
Part No.:
CAP-35/440
Description:
CAP ALUM 35UF 3% 440V QC CHAS MT
Shipping
CAP-35/440 Information
Capacitance:
35 µF
Tolerance:
±3%
Voltage - Rated:
440 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
60000 Hrs @ 70°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 70°C
Size / Dimension:
4.410" L x 2.900" W (112.01mm x 73.66mm)
Height - Seated (Max):
2.900" (73.66mm)