Hartland Controls/Littelfuse CAP-25/440R
Part No.:
CAP-25/440R
Manufacturer:
Hartland Controls/Littelfuse
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Description:
CAP ALUM 25UF 3% 440V QC CHAS MT
Shipping
CAP-25/440R Information
Manufacturer:
Hartland Controls/Littelfuse
Package/Case:
Series:
HCK, Motor Run
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Capacitance:
25 µF
Tolerance:
±3%
Voltage - Rated:
440 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
60000 Hrs @ 70°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 70°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
HVAC
Ripple Current @ Low Frequency:
Ripple Current @ High Frequency:
Impedance:
Lead Spacing:
Size / Dimension:
2.000" Dia (50.80mm)
Height - Seated (Max):
2.500" (63.50mm)