KEMET CAN21X224KARAC
Part No.:
CAN21X224KARAC
Description:
.220UF 250V
Shipping
CAN21X224KARAC Information
Series:
CAN SMD Indust X7R
Packaging:
Bulk
Capacitance:
0.22 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
250VAC
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Low ESL, Soft Termination
Ratings:
Applications:
Boardflex Sensitive
Size / Dimension:
0.232" L x 0.197" W (5.90mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.071" (1.80mm)