KEMET CAN19C362JAGACTU
Part No.:
CAN19C362JAGACTU
Manufacturer:
KEMET
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Description:
CAP CER 1825
Shipping
CAN19C362JAGACTU Information
Manufacturer:
KEMET
Series:
CAN SMD Indust 250
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
3600 pF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
250VAC
Temperature Coefficient:
C0G, NP0
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Low ESL, Low ESR
Ratings:
Applications:
General Purpose
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Package / Case:
1825 (4564 Metric)
Size / Dimension:
0.177" L x 0.252" W (4.50mm x 6.40mm)