KEMET CAN19C274JARAC
Part No.:
CAN19C274JARAC
Description:
.270UF 250V
Shipping
CAN19C274JARAC Information
Series:
CAN SMD Indust X7R
Packaging:
Bulk
Capacitance:
0.27 µF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
250VAC
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Low ESL, Low ESR
Ratings:
Applications:
General Purpose
Package / Case:
1825 (4564 Metric)
Size / Dimension:
0.177" L x 0.252" W (4.50mm x 6.40mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.087" (2.20mm)