KEMET C951U332MUWDBA7317
Part No.:
C951U332MUWDBA7317
Manufacturer:
KEMET
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Description:
CAP CER 3300PF 400VAC Y5U RADIAL
Shipping
C951U332MUWDBA7317 Information
Manufacturer:
KEMET
Series:
C900AH SFTY X1-400 Y1-250
Packaging:
Cut Tape (CT)
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
3300 pF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
400VAC
Temperature Coefficient:
Y5U (E)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
X1, Y1
Applications:
Safety
Failure Rate:
Mounting Type:
Through Hole
Package / Case:
Radial, Disc
Size / Dimension:
0.472" Dia (12.00mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)