KEMET C781U392MSWDBA7317
Part No.:
C781U392MSWDBA7317
Manufacturer:
KEMET
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Description:
CAP CER 3.9NF X1/Y1 440V/400V
Shipping
C781U392MSWDBA7317 Information
Manufacturer:
KEMET
Series:
C700KJN SFTY X1-440 Y1-400
Packaging:
Cut Tape (CT)
Product Status:
Active
Capacitance:
3900 pF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
440VAC
Temperature Coefficient:
Y5U (E)
Operating Temperature:
-25°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
X1, Y1
Applications:
Safety
Failure Rate:
Mounting Type:
Through Hole
Package / Case:
Radial, Disc
Size / Dimension:
0.591" Dia (15.00mm)
Height - Seated (Max):
0.197" (5.00mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)