KEMET C772U332MTWDBAWL25
Part No.:
C772U332MTWDBAWL25
Manufacturer:
KEMET
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Description:
CER DISC 3300 PF X1 440/ Y1 250
Shipping
C772U332MTWDBAWL25 Information
Manufacturer:
KEMET
Series:
C700KJN SFTY X1-440 Y1-250
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
3300 pF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
440VAC
Temperature Coefficient:
Y5U (E)
Operating Temperature:
-25°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
X1, Y1
Applications:
Safety
Failure Rate:
Mounting Type:
Through Hole
Package / Case:
Radial, Disc
Size / Dimension:
0.551" Dia (14.00mm)
Height - Seated (Max):
0.709" (18.00mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.492" (12.50mm)