KEMET C752U222MWWDAAWL25
Part No.:
C752U222MWWDAAWL25
Manufacturer:
KEMET
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Description:
CAP CER 2200PF 760VAC RADIAL
Shipping
C752U222MWWDAAWL25 Information
Manufacturer:
KEMET
Series:
C700KJY SFTY X1-440 Y2-300
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
2200 pF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
440VAC
Temperature Coefficient:
Y5U (E)
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
X1, Y2
Applications:
Safety
Failure Rate:
Mounting Type:
Through Hole
Package / Case:
Radial, Disc
Size / Dimension:
0.472" Dia (12.00mm)
Height - Seated (Max):
0.591" (15.00mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.492" (12.50mm)