KEMET C751U222MWWDAA7301
Part No.:
C751U222MWWDAA7301
Description:
CAP CER 2200PF 760VAC Y5U RADIAL
Shipping
C751U222MWWDAA7301 Information
Series:
C700KJY SFTY X1-440 Y2-300
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Capacitance:
2200 pF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
440VAC
Temperature Coefficient:
Y5U (E)
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
X1, Y2
Size / Dimension:
0.472" Dia (12.00mm)
Height - Seated (Max):
0.591" (15.00mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)