KEMET C751U102KWYDBA7317
Part No.:
C751U102KWYDBA7317
Manufacturer:
KEMET
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Description:
CAP CER 1NF X1/Y1 760V/500V
Shipping
C751U102KWYDBA7317 Information
Manufacturer:
KEMET
Series:
C700KJN SFTY X1-760 Y1-500
Packaging:
Cut Tape (CT)
Product Status:
Active
Capacitance:
1000 pF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
760V
Temperature Coefficient:
Y5P (B)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
X1, Y1
Applications:
Safety
Failure Rate:
Mounting Type:
Through Hole
Package / Case:
Radial, Disc
Size / Dimension:
0.472" Dia (12.00mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)