KEMET C731U102KYYDBAWL50
Part No.:
C731U102KYYDBAWL50
Manufacturer:
KEMET
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Description:
CAP CER 1NF X1/Y2 400V/250V
Shipping
C731U102KYYDBAWL50 Information
Manufacturer:
KEMET
Series:
C700KJY SFTY X1-400 Y2-250
Packaging:
Bag
Product Status:
Active
Capacitance:
1000 pF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
400VAC
Temperature Coefficient:
Y5P (B)
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
X1, Y2
Applications:
Safety
Failure Rate:
Mounting Type:
Through Hole
Package / Case:
Radial, Disc
Size / Dimension:
0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):
0.551" (14.00mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)