KEMET C721U221KWYDAA7301
Part No.:
C721U221KWYDAA7301
Description:
CAP CER 220PF 760VAC Y5T RADIAL
Shipping
C721U221KWYDAA7301 Information
Series:
C700KJY SFTY X1-440 Y2-300
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Capacitance:
220 pF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
440VAC
Temperature Coefficient:
Y5P (B)
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
X1, Y2
Size / Dimension:
0.354" Dia (9.00mm)
Height - Seated (Max):
0.472" (12.00mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)