KEMET C711U471KZYDCAWL50
Part No.:
C711U471KZYDCAWL50
Description:
CAP CER 470PF X1/Y2 440V/300V
Shipping
C711U471KZYDCAWL50 Information
Series:
C700KJY SFTY X1-440 Y2-300
Packaging:
Bag
Capacitance:
470 pF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
440VAC
Temperature Coefficient:
Y5P (B)
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):
0.512" (13.00mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)