KEMET C711U471KYYDAA7317
Part No.:
C711U471KYYDAA7317
Description:
CAP CER 470PF X1/Y2 400V/250V
Shipping
C711U471KYYDAA7317 Information
Series:
C700KJY SFTY X1-400 Y2-250
Packaging:
Cut Tape (CT)
Capacitance:
470 pF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
400VAC
Temperature Coefficient:
Y5P (B)
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):
0.433" (11.00mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)