KEMET C440C225K5R5TA
Part No.:
C440C225K5R5TA
Description:
CAP CER AXL
Shipping
C440C225K5R5TA Information
Series:
AxiMax 400 Comm X7R
Capacitance:
2.2 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
50V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Applications:
Bypass, Decoupling
Size / Dimension:
0.150" Dia x 0.400" L (3.81mm x 10.16mm)