KEMET C440C224M1U5TA7200
Part No.:
C440C224M1U5TA7200
Manufacturer:
KEMET
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Description:
CAP CER 0.22UF 100V Z5U AXIAL
Shipping
C440C224M1U5TA7200 Information
Manufacturer:
KEMET
Series:
AxiMax 400 Comm Z5U
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
0.22 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
100V
Temperature Coefficient:
Z5U
Operating Temperature:
10°C ~ 85°C
Features:
Ratings:
Applications:
General Purpose
Failure Rate:
Mounting Type:
Through Hole
Package / Case:
Axial
Size / Dimension:
0.150" Dia x 0.400" L (3.81mm x 10.16mm)