KEMET C440C103G5G5HA
Part No.:
C440C103G5G5HA
Manufacturer:
KEMET
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Description:
CAP CER AXL
Shipping
C440C103G5G5HA Information
Manufacturer:
KEMET
Series:
AxiMax 400 Comm C0G
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
10000 pF
Tolerance:
±2%
Voltage - Rated:
50V
Temperature Coefficient:
C0G, NP0
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Low ESL
Ratings:
Applications:
General Purpose
Failure Rate:
Mounting Type:
Through Hole
Package / Case:
Axial
Size / Dimension:
0.150" Dia x 0.260" L (3.81mm x 6.60mm)