KEMET C430C474K5N5TA9170
Part No.:
C430C474K5N5TA9170
Description:
CAP CER 0.47UF 50V X8L AXIAL
Shipping
C430C474K5N5TA9170 Information
Series:
AxiMax 400 Auto X8L HT150C
Packaging:
Bulk
Capacitance:
0.47 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
50V
Temperature Coefficient:
X8L
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Features:
High Temperature
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive, Bypass, Decoupling
Size / Dimension:
0.150" Dia x 0.240" L (3.81mm x 6.10mm)