KEMET C430C225K3N5TA9170
Part No.:
C430C225K3N5TA9170
Manufacturer:
KEMET
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Description:
CAP CER 2.2UF 25V X8L AXIAL
Shipping
C430C225K3N5TA9170 Information
Manufacturer:
KEMET
Series:
AxiMax 400 Auto X8L HT150C
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
2.2 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
25V
Temperature Coefficient:
X8L
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Features:
High Temperature
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive, Bypass, Decoupling
Failure Rate:
Mounting Type:
Through Hole
Package / Case:
Axial
Size / Dimension:
0.150" Dia x 0.240" L (3.81mm x 6.10mm)