KEMET C420C104M5R5TA7200
Part No.:
C420C104M5R5TA7200
Description:
CAP CER 0.1UF 50V X7R AXIAL
Shipping
C420C104M5R5TA7200 Information
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Capacitance:
0.1 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
50V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Applications:
General Purpose
Size / Dimension:
0.100" Dia x 0.200" L (2.54mm x 5.08mm)