KEMET C420C102G1G5TA7200
Part No.:
C420C102G1G5TA7200
Manufacturer:
KEMET
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Description:
CER CAP
Shipping
C420C102G1G5TA7200 Information
Manufacturer:
KEMET
Series:
AxiMax 400 Comm C0G
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
1000 pF
Tolerance:
±2%
Voltage - Rated:
100V
Temperature Coefficient:
C0G, NP0
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Low ESL
Ratings:
Applications:
General Purpose
Failure Rate:
Mounting Type:
Through Hole
Package / Case:
Axial
Size / Dimension:
0.100" Dia x 0.200" L (2.54mm x 5.08mm)