KEMET C356C104G2G5TA7301
Part No.:
C356C104G2G5TA7301
Manufacturer:
KEMET
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Description:
CAP CER 0.1UF 200V C0G/NP0 RAD
Shipping
C356C104G2G5TA7301 Information
Manufacturer:
KEMET
Series:
GoldMax 300 Comm C0G
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
0.1 µF
Tolerance:
±2%
Voltage - Rated:
200V
Temperature Coefficient:
C0G, NP0
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Low ESL
Ratings:
Applications:
General Purpose
Failure Rate:
Mounting Type:
Through Hole
Package / Case:
Radial
Size / Dimension:
0.330" L x 0.200" W (8.38mm x 5.08mm)
Height - Seated (Max):
0.400" (10.16mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.400" (10.16mm)