KEMET C350C224J5G5TA
Part No.:
C350C224J5G5TA
Description:
CAP CER RAD 220NF 50V C0G 5%
Shipping
C350C224J5G5TA Information
Capacitance:
0.22 µF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
50V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.330" L x 0.200" W (8.38mm x 5.08mm)
Height - Seated (Max):
0.400" (10.16mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.400" (10.16mm)